Formalności pogrzebowe krok po kroku

W przypadku tragedii, jaką jest utrata bliskiej osoby trzeba zorganizować dla niej pogrzeb, by godnie pochować ciało. Upewnij się, że masz wszystkie dokumenty, następnie zadzwoń lub odwiedź nasz zakład pogrzebowy Milena w Zgierzu i w ciągu jednego dnia wspólnie ustalimy wszystkie szczegóły ceremonii, jak również załatwimy formalności w urzędach.

Formalności pogrzebowe krok po kroku - jak zalatwic pogrzeb krok po kroku - Zakład pogrzebowy Milena
Formalności pogrzebowe krok po kroku - jak zalatwic pogrzeb krok po kroku - Zakład pogrzebowy Pogrzeby Milena

Organizacja pogrzebu krok po kroku - przygotowanie dokumentów

Pierwsza rzecz, jaką robi się po śmierci kogoś bliskiego to zawiadomienie lekarza w przychodni rejonowej bądź wezwanie karetki. Lekarz wystawia kartę zgonu, a następnie bliscy zmarłego muszą zawiadomić zakład pogrzebowy, żeby przewieźć ciało do kostnicy. W domu ciało można przechowywać przez 72 h, a jeśli zmarły umarł w wyniku następstw choroby zakaźnej – 24 h. 

Dokumenty potrzebne do organizacji pogrzebu

Do zakładu pogrzebowego wraz z ciałem przekazuje się:

  • kartę zgonu,
  • dowód osobisty zmarłego,
  • NIP i legitymacja ZUS zmarłego,
  • poświadczenie zatrudnienia bądź ostatni odcinek emerytury lub renty.

Pogrzeb krok po kroku - dokumenty składane w Urzędzie Stanu Cywilnego

To w Urzędzie Stanu Cywilnego następuje wystawienie aktu zgonu, który jest podstawą do uzyskania zasiłku pogrzebowego oraz ubezpieczenia. Kartę zgonu oraz akt zgonu trzeba też złożyć w zarządzie cmentarza albo kancelarii parafialnej, gdzie odbędzie się pochówek.

W urzędzie składa się wniosek o trzy odpisy aktu zgonu, które są konieczne do postępowania spadkowego oraz otrzymania pieniędzy z polisy na życie. Pogrzeb w obrzędzie katolickim wymaga również dostarczenia zaświadczenia o udzieleniu sakramentu chorym.

Formalności pogrzebowe krok po kroku - jak zalatwic pogrzeb - Pogrzeby Milena
Formalności pogrzebowe krok po kroku - organizacja pogrzebu - Pogrzeby Milena

Załatwianie pogrzebu krok po kroku - organizacja pochówku

Z zakładem pogrzebowym ustala się wszystkie szczegóły i formalności związane ze zorganizowaniem uroczystości pogrzebowej. Wybiera się obrządek (świecki bądź katolicki), jak również ustala się datę kremacji bądź pogrzebu, wybiera się trumnę lub urnę, kwiaty i oprawę muzyczną, a także cmentarz, na którym zmarły zostanie pochowany. Oprócz tego ustala się transport ciała do chłodni bądź na kremację oraz organizuje się kondukt pogrzebowy. Szczegóły samej ceremonii, jak np. odczytanie wspomnienia o osobie zmarłej, ustala się z księdzem bądź mistrzem ceremonii.

Formalności pogrzebowe krok po kroku​ - warto wiedzieć

W zakładzie pogrzebowym nie ustala się przebiegu uroczystości pogrzebowej ani mszy. Natomiast możemy pomóc w załatwianiu formalności, kosmetyce pośmiertnej oraz zakupie ubrań. Chętnie służymy radą i odpowiadamy na wszystkie pytania i wątpliwości. 

Zapraszamy do kontaktu z naszym zakładem pogrzebowym. Pomożemy Ci pięknie pochować bliską osobę.

O nas

Zakład Pogrzebowy Zgierz
Milena Nadarzyńska – Juszczak
ul. Piotra Skargi 23

Pomożemy Ci
w tych trudnych
chwilach…

Formalności pogrzebowe krok po kroku Zgierz