Pogrzeb covid

W przypadku śmierci bliskiej osoby rodzina, poza zmierzeniem się z osobistą tragedią, musi zająć się pochówkiem. Pogrzeb covid – istnieje kilka procedur pogrzebowych, które stają się trochę bardziej skomplikowane w przypadku śmierci w wyniku choroby zakaźnej. 

Pogrzeb koronawirus - organizacja, limity, procedury - Pogrzeby Milena

Pogrzeb koronawirus

Pogrzeb koronawirus - procedury

W wyniku śmierci spowodowanej koronawirusem przeprowadzane są procedury określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 3 kwietnia 2020r.  Wynika z nich, że z ciałem zmarłego  postępuje się jak z ciałem osoby zmarłej na każdą chorobę zakaźną. Jak podaje Serwis Rzeczypospolitej Polskiej ciało niezwłocznie po stwierdzeniu zgonu należy zdezynfekować, przy tym odstąpić od mycia zwłok, unikać ubierania i okazywania ich. Te i pozostałe działania mają na celu w jak największym stopniu ograniczyć możliwość zakażenia innych. Zdezynfekowane zwłoki i odkażone trumny oddawane są rodzinom.

Pogrzeb covid Pogrzeby Milena - organizacja, limity, procedury Zgierz
Pogrzeb covid - organizacja, limity, procedury Pogrzeby Milena Zgierz

Pogrzeb w czasie pandemii

Nie jest prawdą, że pogrzeb w czasie pandemii osoby zmarłej przez zakażenie koronawirusem musi odbyć się jak najszybciej. Ceremonia pochówku pod tym względem nie różni się od tradycyjnych i może nastąpić dopiero po załatwieniu wszelkich formalności związanych z pogrzebem. Pomieszczenia w których przebywała osoba zmarła, a także wszystkie przedmioty, których używała należy odkazić. 

Pogrzeb koronawirus - ile osób może być na pogrzebie?

Limit osób na pogrzebie jest od czasu do czasu zmieniany i aktualizowany. Obecnie ceremonia pogrzebu na świeżym powietrzu może odbywać się niezależnie od liczby uczestników. W sytuacji, gdy uroczystość pogrzebowa ma miejsce w budynku, liczba osób nie może przekraczać 1 osoby na 15m2 powierzchni. Nie wlicza się tu osób, które przeprowadzają pogrzeb, sprawują kult religijny, chowają trumnę oraz innych osób pracujących w zakładzie pogrzebowym. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o obowiązującym aktualnie limicie osób, zapoznaj się z ostatnimi aktualizacjami w serwisie Rzecznik Praw Obywatelskich.

Pogrzeb covid - co warto wiedzieć

  • Choć zalecane są kremacje ciał zmarłych w wyniku wirusa SARS-CoV-2, są to tylko zalecenia i nie oznaczają one, że ciało trzeba poddać kremacji. Jeśli rodzina się na to nie godzi, ciało będzie złożone do trumny.
  • Odkażaniu poddaje się ciało nieboszczyka, trumnę, jak również pomieszczenia, w których przebywał i rzeczy, z których korzystał.
  • W przypadku pochówku tradycyjnego ciało zmarłego w wyniku zakażenia wirusem jest nieubrane i włożone w dwa worki
  • Pamiętaj o obowiązujących obecnie limitach osób na pogrzebie – zarówno w budynku jak i na świeżym powietrzu. Zapoznaj się z obecnymi limitami.

O nas

Zakład Pogrzebowy Zgierz
Milena Nadarzyńska – Juszczak
ul. Piotra Skargi 23

Pomożemy Ci
w tych trudnych
chwilach…

Pogrzeb covid Zgierz