Pogrzeb prawosławny Zgierz

Pogrzeb prawosławny jest bardzo uroczysty i bogaty. Różni się od pogrzebów katolickich. Idąc na uroczystość pogrzebową w obrzędzie prawosławnym dobrze jest wiedzieć, czego się spodziewać i czym różni się ona od innych ceremonii pogrzebowych.

W naszym zakładzie pogrzebowym Pogrzeby Milena w Zgierzu organizujemy pogrzeby prawosławne. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami.

 

Pogrzeb w obrzędzie prawosławnym - Zakład Pogrzebowy Milena Zgierz
Pogrzeb prawosławny - Zakład Pogrzebowy Milena

Obrządek prawosławny

W kościele prawosławnym pochówek odbywa się zwykle trzeciego dnia od śmierci. Jeszcze przed uroczystością pogrzebową obrządek prawosławny nakazuje odpowiednio przygotować ciało zmarłego. Jest więc ono myte i ubierane w odpowiednią odzież. Ubieranie ciała w nowe ubrania to symbol przybrania nieśmiertelności. Następnie ciało jest okrywane sawanem (białym płótnem lnianym, które symbolizuje szatę chrzcielną i oznacza przynależność zmarłej osoby do prawosławnego kościoła). Na koniec zmarłego przenosi się do cerkwi w otwartej trumnie.

Prawosławny pogrzeb - ceremonia pogrzebu

W kościele prawosławnym ceremonię pogrzebu nazywa się Panichidą. Na początek śpiewa się trzy psalmy, a później żałobnicy śpiewają Kanon (9 pieśni, w których prosi się świętych o stawiennictwo za zmarłego). Następnie wszyscy odmawiają błogosławieństwa, czytają teksty liturgiczne, Ewangelię i List do Tesaloniczan. Ceremonia pogrzebu w kościele prawosławnym kończy się gdy kapłan prosi o odpuszczenie zmarłemu grzechów. Trumnę się zamyka i składa się ją do grobu. Gdy trumna jest już złożona, kapłan jeszcze kropi ją wodą święconą i sypie na nią ziemię. 

Pogrzeb prawosławny dziecka

W kościele prawosławnym ceremonia pogrzebowa różni się w przypadku pogrzebu dziecka do 7. roku życia. Główną różnicą jest to, że formuła ceremonii jest dużo prostsza i krótsza, a przy odmawianiu kanonu kapłan skupia się szczególnie na niewinności zmarłego dziecka.

Pogrzeb prawosławny - Zakład Pogrzebowy Milena Zgierz

Pogrzeb prawosławny Zgierz - co warto wiedzieć

W kościele prawosławnym możliwy jest jedynie pogrzeb tradycyjny. Nie ma możliwości dokonania kremacji i wynika to bezpośrednio z nauki kościoła. Kremacja według kościoła prawosławnego jest brakiem wiary w życie pozagrobowe.

Zapraszamy do kontaktu z naszym zakładem pogrzebowym. Organizujemy pogrzeby prawosławne.

O nas

Zakład Pogrzebowy Zgierz
Milena Nadarzyńska – Juszczak
ul. Piotra Skargi 23

Pomożemy Ci
w tych trudnych
chwilach…

Pogrzeb świecki Zgierz