Pogrzeb świecki Zgierz

Pogrzeb świecki Zgierz – pochówek świecki to ceremonia, podczas której nie odprawia się obrzędów religijnych. Często też brakuje tu symboli katolickich. Takiego pogrzebu nie prowadzi ksiądz, nie ma tu też mszy świętej ani wspólnej modlitwy.

W naszym zakładzie pogrzebowym można zorganizować pogrzeb świecki. Skontaktuj się z nami, żeby dowiedzieć się więcej.

Pogrzeb świecki - Pogrzeby Milena
Pogrzeb świecki - Zakład pogrzebowy Zgierz Pogrzeby Milena

Pogrzeb świecki - mistrz ceremonii

Na pogrzeb świecki często decydują się osoby niewierzące lub bliscy osoby, która była niewierząca bądź niepraktykująca. O ile zmarły nie wyraził woli co do kształtu i rodzaju pogrzebu, to jego bliscy decydują o tym, jak będzie wyglądała ceremonia pogrzebowa. Dlatego często pomimo bycia ateistą, zmarły jest chowany w obrzędzie religijnym.

Pogrzeb świecki jest prowadzony przez mistrza ceremonii, osobę, która profesjonalnie zajmuje się prowadzeniem świeckich pochówków. W naszym zakładzie pogrzebowym oferujemy poprowadzenie pogrzebu przez przeszkolonego mistrza ceremonii.

Świecki pochówek - rodzaje pogrzebów świeckich

Pogrzeb świecki Zgierz - przebieg ceremonii

Podobnie jak podczas pogrzebu katolickiego, ciało wystawiane jest w kaplicy. Można tam, wedle życzenia bliskich, zakryć wszelkie symbole religijne, jak np. krzyże, lub nawet usunąć je z pomieszczenia.

Mistrz ceremonii wita przybyłych gości i opowiada o zmarłym. To, co wtedy mówi, jest ustalane z rodziną zmarłego. Można także przygotować mowę pogrzebową, a jeśli zmarły zostawił list pożegnalny, to też odczytuje się go w kaplicy. Najbliżsi również mogą powiedzieć coś do osób zgromadzonych w kaplicy, powspominać zmarłą osobę.

Ostatnim etapem ceremonii pogrzebu jest pożegnanie najbliższych i złożenie ciała do grobu. Po złożeniu ciała mistrz ceremonii dziękuje wszystkim za przybycie.

Muzyka na pogrzebie świeckim

Często podczas ceremonii pogrzebu świeckiego jest puszczana muzyka, która cicho gra w tle. Zwykle jest spokojna i stonowana, ale może być również skomponowana z ulubionych utworów zmarłego. Jest także możliwość zorganizowania muzyki na żywo, która może być wykonywana np. na skrzypcach lub harfie.‍

Pochówek świecki - Zakład pogrzebowy Zgierz Pogrzeby Milena
Pogrzeb w obrzędzie świeckim - Zakład pogrzebowy Zgierz Pogrzeby Milena

Pochówek świecki na cmentarzu katolickim

Najczęściej pochówek świecki odbywa się na cmentarzu katolickim. Dlatego o zamiarze organizacji pogrzebu świeckiego trzeba poinformować proboszcza parafii, która znajduje się na terenie cmentarza. Jego pozwolenie jest wymagane do pochowania niewierzącego zmarłego na cmentarzu wyznaniowym, dlatego niekiedy osoby takie są chowane na cmentarzach komunalnych.

Pogrzeb świecki Zgierz - co warto wiedzieć

Jeśli zmarły w swojej ostatniej woli wyraził chęć bycia pochowanym w obrzędzie świeckim, bądź jego najbliżsi po śmierci podjęli taką decyzję, należy to uszanować. Zgodnie z prawem zarząd cmentarza wyznaniowego musi pozwolić na pochowanie zmarłego w sposób świecki bez żadnej dyskryminacji. Również nie może wyznaczyć miejsca na pochówek na obrzeżach cmentarza. Dyskryminacji nie może też podlegać ceremoniał lub rodzaj nagrobka.

Zapraszamy do kontaktu z naszym zakładem pogrzebowym. Organizujemy pogrzeby świeckie i chętnie odpowiadamy na wszystkie pytania.

 

O nas

Zakład Pogrzebowy Zgierz
Milena Nadarzyńska – Juszczak
ul. Piotra Skargi 23

Pomożemy Ci
w tych trudnych
chwilach…

Pogrzeb świecki Zgierz