Pogrzeb covid
W przypadku śmierci bliskiej osoby rodzina, poza zmierzeniem się z osobistą tragedią, musi zająć się pochówkiem. Pogrzeb covid – istnieje kilka procedur pogrzebowych, które stają się trochę bardziej skomplikowane w przypadku śmierci w wyniku choroby zakaźnej.
Pogrzeb koronawirus
Pogrzeb koronawirus - procedury
W wyniku śmierci spowodowanej koronawirusem przeprowadzane są procedury określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 3 kwietnia 2020r. Wynika z nich, że z ciałem zmarłego postępuje się jak z ciałem osoby zmarłej na każdą chorobę zakaźną. Jak podaje Serwis Rzeczypospolitej Polskiej ciało niezwłocznie po stwierdzeniu zgonu należy zdezynfekować, przy tym odstąpić od mycia zwłok, unikać ubierania i okazywania ich. Te i pozostałe działania mają na celu w jak największym stopniu ograniczyć możliwość zakażenia innych. Zdezynfekowane zwłoki i odkażone trumny oddawane są rodzinom.
Pogrzeb w czasie pandemii
Nie jest prawdą, że pogrzeb w czasie pandemii osoby zmarłej przez zakażenie koronawirusem musi odbyć się jak najszybciej. Ceremonia pochówku pod tym względem nie różni się od tradycyjnych i może nastąpić dopiero po załatwieniu wszelkich formalności związanych z pogrzebem. Pomieszczenia w których przebywała osoba zmarła, a także wszystkie przedmioty, których używała należy odkazić.
Pogrzeb koronawirus - ile osób może być na pogrzebie?
Limit osób na pogrzebie jest od czasu do czasu zmieniany i aktualizowany. Obecnie ceremonia pogrzebu na świeżym powietrzu może odbywać się niezależnie od liczby uczestników. W sytuacji, gdy uroczystość pogrzebowa ma miejsce w budynku, liczba osób nie może przekraczać 1 osoby na 15m2 powierzchni. Nie wlicza się tu osób, które przeprowadzają pogrzeb, sprawują kult religijny, chowają trumnę oraz innych osób pracujących w zakładzie pogrzebowym. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o obowiązującym aktualnie limicie osób, zapoznaj się z ostatnimi aktualizacjami w serwisie Rzecznik Praw Obywatelskich.
Pogrzeb covid - co warto wiedzieć
- Choć zalecane są kremacje ciał zmarłych w wyniku wirusa SARS-CoV-2, są to tylko zalecenia i nie oznaczają one, że ciało trzeba poddać kremacji. Jeśli rodzina się na to nie godzi, ciało będzie złożone do trumny.
- Odkażaniu poddaje się ciało nieboszczyka, trumnę, jak również pomieszczenia, w których przebywał i rzeczy, z których korzystał.
- W przypadku pochówku tradycyjnego ciało zmarłego w wyniku zakażenia wirusem jest nieubrane i włożone w dwa worki
- Pamiętaj o obowiązujących obecnie limitach osób na pogrzebie – zarówno w budynku jak i na świeżym powietrzu. Zapoznaj się z obecnymi limitami.
O nas
Zakład Pogrzebowy Zgierz
Milena Nadarzyńska – Juszczak
ul. Piotra Skargi 23
Pomożemy Ci
w tych trudnych
chwilach…